ریجن های PS5 چه تفاوتی باهم دارند؟ بررسی کلی ریجن های کنسول بازی

ریجن ps5، همین کلمه به ظاهر زیبا، یکی از دغدغه های بزرگ خریداران کنسول بازی است که ای بای در این مقاله قصد دارد آن را به طور کامل برسی کند. اگر شما هم به دنبال خرید ps5 هستید، حتما به سوالاتی مانند ” کدام ریجن ps5 را بخریم؟ ”  یا ” تفاوت ریجن‌های پلی استیشن 5 چیست؟ ” برخورد کرده اید، پس برای پاسخ به سوالاتتان با این “مجله ای بای” همراه باشید.

ریجن اروپا
کدوم ریجن بخریم؟ ریجن آمریکا یا ریجن اروپا

ریجن ps5 چیست ؟ تعریف ریجن پلی استیشن

ریجن یا region درمعنای لغوی به معنای منطقه یا ناحیه است. شرکت سونی از دسته بندی هایی برای محصولات کنسول بازی خود استفاده کرده است تا بتواند جلوی کپی رایت را بگیرد. همچنین یکی از دلایل دیگر شرکت سونی برای ریجن های متفاوت پلی استیشن، مدیریت تقاضای خریدps5 ، مدیریت قیمت ps5 و بازار فروش آن است. اما آیا در حقیقت تفاوتی میان ریجن های پلی استیشن 5 است؟

خرید PS5ریجن امریکا
تفاوت ریجن های امریکا و اروپا چیست؟

تفاوت ریجن‌های PS5

این بحث ریجن در ایران بیشتر از کشورهای دیگر مطرح شده و برای گیمرهای ایرانی به عنوان یک مشکل بزرگ یاد میشود. اکثرا این بحث را بیشتر برخی از فروشنده‌ ها برای بازارگرمی و اینکه شما را متقاعد کنند که هزینه بیشتری را برای کنسول بازیPS5 دهید، مطرح میکنند. اما وقتی میتوانید ارزانترین کنسول بازی PS5 را تهیه کنید، چرا باید هزینه بیشتری پرداخت کنید؟

 

اگر بخواهیم در یک کلام بگوییم، هیچ فرقی بین ریجن‌های PS5 وجود ندارد و ریجن و اختلاف کد در کنسول‌های PS5 از نظر کارکردی هیچگونه تفاوتی با هم ندارن . این کد ها فقط به کشوری که قطعات سرهم شده اند اشاره میکند.

در ادامه همه این کدهارا باهم بررسی میکنیم.

خرید PS5 ریجن اروپا
تفاوت ریجن اروپا و آمریکا چیست؟

کد ریجن شرکت سونی ، صفر تا صد کدگذاری PS5

با اینکه پیش تر خواندیم که هیچ تفاوتی بین ریجن های PS5 وجود ندارد، اما بهتر است که با نحوه کدگذاری شرکت سونی آشنا شویم.

در حالت کلی، در ایران، ریجن‌ها به صورت به سه دسته‌ی عمده تقسیم میشوند: 

ریجن 1 آمریکا

ریجن 2 اروپا 

ریجن 2 آسیا

مقایسه ریجن آمریکا و اروپا

کد ریجن شرکت سونی ، صفر تا صد کدگذاری PS5

هیچ کدی بر کد دیگر برتری و هیچ ارزش خاصی ندارند.. کد‌ها به این صورت CFI-10XX خوانده میشوند که به‌ جای XX یک عدد دو رقمی قرار می‌گیرد که در پایین تر جدول کد ریجن را برای شما همراهان همیشگی ای بای کشیده ایم.

 

 همچنین در انتهای کد حرف A ( کنسول استاندارد) وحرف B ( کنسول دیجیتال) وجود دارد. کنسول‌هایی که در ایران هستند اکثرا CFI-1016A است که نشان به معنای نسخه استاندارد و اروپا است.

PS5آمریکا بخریم یا اروپا؟

جدول کد ریجن ps5 :

این کد ها به‌ جای XX در فرمول بالا قرار میگیرد.

ریجن یا منطقه کد
ژاپن 00
استرالیا و نیوزلند 02
هندوستان، آسیای مرکزی، روسیه و اوکراین 08
آمریکای جنوبی و مرکزی 14
آمریکای شمالی(کانادا و ایالت متحده) 15
اروپا، خاورمیانه، آفریقا 16
کره‌ی جنوبی 18

سخن پایانی ای بای

اگر کنسول بازی شما دارای کد ژاپن یا آمریکا و یا هر کد دیگری که در جدول آمده است باشد، هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. زیرا همانطور که گفتیم بیشتر به منطقه اتصال قطعات آن مربوط است و هیچ تاثیری در اجرای بازی‌ها و کیفیت ساخت کنسول ندارد. پس در هنگام خرید کنسول بازی PS5 گول فروشندگان را نخورید زیرا تفاوتی در ریجن های مختلف ps5 وجود ندارد .

چرا PS5 اروپا گرانتر است؟

تاریخ : 1401/02/04